Gnocchi
Patatesten Makarna Yapma Sanatı

0 0
Gnocchi

Paylaş:

Bağlantıyı kopyala:

Malzemeler

4 adet orta boy patates
2 su bardağı un
1 adet yumurta
Yarım tatlı kaşığı tuz

Yalnızca 3 ana malzemeyle hazırlanabilen, patatesin baş rolde olduğu bir makarna tarifi

Özellik
  • Sıcak Servis

Başlamadan Önce

Gnocchi tarifi daha çok mantı türünden bir makarna olarak tabir edilebilir. Yalnızca üç ana malzemeden hazırlanan bu tarif özel yemeklerde sunabileceğiniz en güzel alternatiflerden bir tanesidir ayrıca.

Kökenini eski Roma’dan alan ve dünyanın pek çok bölgesine farklı isimlerle yayılan gnocchi nasıl okunur diye sorarsanız onu da hemen cevaplayalım: Niyokki.

Şimdi kaşık kaşık niyokki yeme zamanı. Püf noktalarımıza dikkat etmeden tarife başlamamanızı öneririz.

Püf Noktası
Patatesleri haşlarken kabuklarını soymamanız gerekmektedir. Eğer kabuklarını soyarsanız patates çok fazla su çekecek ve bu nedenle daha sulu patateslere sahip olacaksınız. Bu da makarnayı hazırlarken daha fazla un kullanmanıza ve hazırlanma süresinin artmasına neden olacaktır.Ayrıca gnocchileri soslu bir şekilde servis etmek istediğiniz zaman suda pişirme işlemini 3 dakika yapıp ardından sosta pişirme işlemini gerçekleştirmeniz daha doğru olacaktır.

Adımlar

1
Tamam
15 Dakika

Haşlansın Patatesler

Patatesleri güzelce yıkayın ve etrafındaki tozlardan arındırın. Ardından büyük bir tencerenin içine patatesleri yerleştirin. Üzerlerini geçecek şekilde su koyduktan sonra kaynatın. Patateslere çatal batırdığınızda herhangi bir sertlikle karşılaşmayacak şekilde haşlanmış olmasına özen gösterin. Haşlanan patatesleri tencereden aldıktan sonra bir süre iyice kurumalarını bekleyin. Dilerseniz bir havlu kağıt üzerinde hem suyunu bırakması hem de soğuması için bırakabilirsiniz.

2
Tamam
10 Dakika

Rendelensin Patatesler

İyice kuruyan ve soğuyan patatesleri rendenin ince bölümü ile rendeleyin. Patatesleri püre haline getirmek istemediğimiz için çok fazla bastırmadan yapmalısınız. Ekmek kırıntıları gibi bir görünüm elde etmeniz gerekiyor. Geniş bir tahta üzerine tüm patatesleri iyice rendeleyin ve tekrar hafifçe soğumaya bırakın.

3
Tamam
10 Dakika

Eklensin Un, Yumurta, Tuz

Patateslerin iyice soğuduğundan emin olduktan sonra üzerine unu ekleyin. Unun üzerine tuzu da ilave ettikten sonra tıpkı hamur yoğurma işleminde olduğu gibi ortasına bir çukur açın. Bu çukurun içine ardından 1 adet yumurtayı kırın. Bir çatal yardımıyla ortaya kırdığınız yumurtayı güzelce çırpın. Ardından yoğurma işlemine geçin.

4
Tamam
10 Dakika

Yoğurulsun Hamur

Patates, un, tuz ve yumurtadan oluşan karışımı artık yoğurabilirsiniz. Kenarlardan ortaya doğru olacak şekilde yoğurmaya başlayın. Ardından yavaş yavaş yuvarlak bir şekil verin. Hamur ne çalışma tahtanıza yapışmalı ne de elinize. Eğer ununuz bu noktada yetersiz gelirse çok az az olacak şekilde un ilavesi yapın ve yoğurmaya devam edin. Elinize yapışmayan hamuru orta boy toplara bölerek tekrar yuvarlayın.

5
Tamam
15 Dakika

Şekillensin Niyokki

Toplara böldüğünüz gnocchi hamurlarını tek tek çalışma tahtanıza alın ve uzun iki parmak genişliğinde sicimler oluşturun. Ardından bir bıçak yardımıyla minik parçalara bölün. Bu parçaları bir lokum parçası olarak düşünebilirsiniz. Kestiğiniz gnocchileri daha önceden unladığınız geniş bir tepsinin içine yerleştirin. Birbirine yapışmaması için aralıklı bırakmaya özen gösterin. Tüm hamuru küçük parçalara böldükten sonra bir çatal yardımıyla hafifçe ezin ve çatal izini çıkarın. Ardından hafifçe unlayıp karıştırın ki birbirine yapışma ihtimalini ortadan kaldırmış olun.

6
Tamam
5 Dakika

Pişsin Gnocchi

Hazırladığınız gnocchi tanelerini kaynayan tuzlu suyun içine üzerindeki unlardan kurtararak atın. Fazla unların makarna suyuna düşmemesine özen gösterin. Gnocchi taze bir makarna olduğu için çok fazla pişirmemeniz gerekecektir. Bu nedenle yaklaşık 5 dakika gnocchiler tencerenin üzerinde yüzecek şekilde pişirmeniz yeterli olacaktır. Eğer sosla servis edecekseniz pişirdiğiniz gnocchileri sos tavasına ekleyip karıştırın ve servis edin.

Öznur Doğan

Makaronun büyüsüne aşık bir tür #yemeksever. Om nom nom!

cheesecake brownie tarifi
Önceki
Cheesecake Brownie
satay soslu tavuk çöp şiş tarifi
Sonraki
Satay Soslu Tavuk Çöp Şiş