Kinoa
Tahıl Ana

0 0
Kinoa

Paylaş:

Bağlantıyı kopyala:

Malzemeler

2 su bardağı kinoa
3.5 su bardağı su
1 çay kaşığı tuz

Yemeklerde, salatalarda ve hatta tatlılarda dahi kullanabileceğiniz bir besin deposu

Özellik
  • Glütensiz
  • Sıcak Servis
  • Soğuk Servis

Başlamadan Önce

Kinoa nasıl pişirilir? sorusunun yanıtını merak edenler için yemeklerde, salatalarda hatta tatlılarda dahi kullanabileceğiniz bir kinoa tarifi. Tam bir protein, fiber, mineral ve antioksidan deposu olan kinoanın kökeninin milattan önce 3000-4000 yıllarına dayandığı ve ilk olarak Bolivya, Kolombiya ve Peru’yu içine alan Andean bölgesinde tüketildiği varsayılıyor.

Binlerce yıldır tüketilen kinoa, besleyici olmasının yanı sıra gluten intoleransı olan çölyak hastaları için de tam bir cankurtaran.

Püf Noktası
Kinoa hazırlarken 1’e 1.5 gibi bir ölçüyü baz alabilirsiniz. Örneklemek gerekirse İki ölçü kinoaya karşılık olarak üç ölçü su kullanabilirsiniz. Ayrıca lezzetini arttırmak için kinoanızı et veya tavuk suyuyla pişirebilir, geleneksel sebzeli pilav şeklinde dahi hazırlayabilirsiniz.

Adımlar

1
Tamam
5 Dakika

Yıkayın

Kinoayı pişirmeye başlamadan önce mutlaka bir süzgeç yardımıyla soğuk suyla yıkayın. Kinoayı yıkamak üzerindeki saponin adlı maddenin neden olduğu acımsı tattan arınmasını sağlar.

2
Tamam
10 Dakika

Su, Tuz, Kinoa

Yıkadığınız kinoaları tencereye boşaltın ve 3 su bardağı arası su ekleyin ve tuz ilave edin. Orta ateşte kaynamaya bırakın.

3
Tamam
15 Dakika

Dinlendirin

Su kaynadığı an tencerenin kapağını kapatın ve kısık ateşte 10-15 dakika kadar pişirin. Suyunu çektiği ve yumuşadığı an ocaktan alın ve biraz dinlendirin ardından yavaşça karıştırıp havalandırın. Kinoanız hazır. Afiyet olsun!

Oğuz Arı

#DigitalStrategist, #Gamer #HardwareGeek B.A. In American Culture and Literature, Master of Business Administration at Bilgi University

kinoalı baharatlı tavuk tarifi
Önceki
Kinoalı Baharatlı Tavuk
meyveli punch tarifi
Sonraki
Meyveli Punch