Meyveli Punch
Buz Gibi

0 0
Meyveli Punch

Paylaş:

Bağlantıyı kopyala:

Malzemeler

250 ml. portakal suyu
250 ml. ananas suyu
75 ml. nar suyu
150 ml. şeftali suyu
5 tam limon suyu
750 ml. tonik
250 gr. çilek Ortadan ikiye bölünmüş
1 adet portakal Dilimlenmiş
buz

Sıcacık günlere buz gibi bir içecek

Özellik
  • Soğuk Servis
Mutfak

Başlamadan Önce

Meyveli punch tarifi, sıcaktan bunaldığınız günlerde hızlıca hazırlayabileceğiniz ferahlatıcı bir içecek tarifi. Meyveli punch hazırlarken dilediğiniz meyveyi ve meyve suyunu kullanabilir, mutfağınızda pratik ve farklı tatlar yaratabilirsiniz.

Aslen bir Hint içkisi olan punch, 17. yüzyılda İngiliz denizciler tarafından Hindistan’da keşfediliyor ve oradan Avrupa’ya tanıtılıyor. Orijinal tarifinde alkol, şeker, limon, çay ve baharat kullanılan punch’ın şu an yüzlerce alkollü ve alkolsüz varyasyonu bulunuyor.

Bu punch tarifi, hazırlayabileceğiniz alkolsüz varyasyonlardan sadece biri ve tabii ki orijinal tariften farklı olarak yapılan pratik bir tarif ancak sterseniz içine biraz kırmızı veya biraz şarap ilave ederek sangria benzeri bir içki de oluşturabilirsiniz.

Püf Noktası
Meyve ve meyve suyu kullandığınız kokteyl ve içki tariflerini hazırlarken karışımınızı mümkün olduğunca buzdolabında dinlendirmeye çalışın. Böylelikle meyvelerinizin aroması karışıma daha iyi bir şekilde nüfuz edecektir.

Adımlar

1
Tamam
5 Dakika

Karıştırın

Portakal, ananas, nar, şeftali ve limon suyunu bir punch kasesine veya geniş yapılı bir sürahiye boşaltın. Ardından tonik ekleyin ve karıştırın. Dilerseniz tonik yerine soda da kullanabilirsiniz.

2
Tamam
5 Dakika

Dinlendirin

Karışımın içine ortadan ikiye böldüğünüz çilekleri ve dilimlenmiş portakalları ilave edin. Bolca buz ekleyerek yaklaşık 1 saat kadar dinlendirin. Afiyet olsun!

Oğuz Arı

#DigitalStrategist, #Gamer #HardwareGeek B.A. In American Culture and Literature, Master of Business Administration at Bilgi University

kinoa tarifi kinoa nasıl pişirilir
Önceki
Kinoa
cheesecake brownie tarifi
Sonraki
Cheesecake Brownie