Mısır Ekmeği
Her Dilime Tereyağ Gerek

0 0
Mısır Ekmeği

Paylaş:

Bağlantıyı kopyala:

Malzemeler

125 gr. un
175 gr. mısır unu
1 çay kaşığı kabartma tozu
1 tatlı kaşığı şeker
1 çay kaşığı tuz
300 ml. süt
2 adet yumurta
4 yemek kaşığı zeytinyağı

Henüz Avrupalılar Amerika'yı keşfetmeden önce yerliler mısır ekmeklerini dişliyorlarmış.

Özellik
  • Ilık Servis

Başlamadan Önce

Mısır ekmeği tarifi özellikle Karadeniz bölgesinde sıklıkla yapılan bir tariftir ancak mısır ekmeğinin gerçek orijinine baktığımızda garip bir şekilde Amerika ile karşılaşırız. Hatta Amerika’nın henüz Amerika olmadan önceki yani yerli kabileler tarafından yönetildiği ve yaşandığı döneme denk gelir. Henüz Avrupalılar Amerika’yı keşfetmeden önce yerliler mısır ekmeklerini dişliyorlardı yani.

Ancak ne olursa olsun yemekler dünya genelinde geniş bir yayılıma sahip olur ve pek çok kültürü etkiler. Tıpkı Türk kültüründe mısır ekmeğinin yer alması gibi.

Eminiz ki sizlerin de kendinize ait mısır ekmeği tarifleriniz vardır. Bu tarifleri bizimle dilerseniz yorumlar bölümünde paylaşabilir dilerseniz de Tarif Gönder sayfamızdan bize ulaştırabilirsiniz.

Püf Noktası
Malzemeleri karıştırırken elde etmeniz gereken kıvam aslında tam olarak kulak memesi kıvamı. Bu nedenle yanınızda tariftekinden biraz daha fazla un bulundurmanız iyi olacaktır. Aynı zamanda hamurun elinize yapışmasını istemiyorsanız aralarda hafifçe ellerinizi unlayabilirsiniz.

Adımlar

1
Tamam
5 Dakika

Karışım Karışsın

Öncelikle fırınınızı altlı üstlü 200 dereceye önceden getirin. Kare ya da yuvarlak bir ekmek kalıbının içini güzelce yağlayın. Un ve mısır ununu geniş bir kaba boşaltın, ardından içine kabartma tozu şeker ve tuzu ekleyin. Elinizle hafifçe karıştırın ve kabartma tozunun her yere yayıldığına emin olun.

2
Tamam
5 Dakika

Ortada Kuyu Var

Elinizle un karışımının içine bir boşluk açın, ardından süt, çırptığınız yumurtalar ve zeytinyağını ekleyin. Kulak memesi yumuşaklığında bir hamur elde edene kadar iyice yoğurun. Eğer kıvam konusunda sorun yaşarsanız biraz mısır unu ekleyebilirsiniz. Elinize yapışmayacak bir kıvam tutturmanız çok önemli.

3
Tamam
30 Dakika

Pişirin Gitsin

Hamurunuzu ekmek kalıbının içine yerleştirdikten sonra fırına uğurlayın ve 30 dakika boyunca pişirin. Ekmeğinizin pişip pişmediğini anlamak için bir bıçağı kalıbın kenarına ve ortasına sokun, eğer hamurumsu bir yapı geliyorsa pişmemiş demektir. Piştiğine emin olduğunuz ekmeği çıkartın, üzerine bir bez örtün ve yumuşacık olmasını sağlayın. Ilık bir şekilde dilimleyin ve afiyetle yiyin.

Oğuz Arı

#DigitalStrategist, #Gamer #HardwareGeek B.A. In American Culture and Literature, Master of Business Administration at Bilgi University

somonlu linguine tarifi
Önceki
Somonlu Linguine
fajita baharatı tarifi
Sonraki
Fajita Baharatı