Moka Pot
Hep İtalyanların İşi

0 0
Moka Pot

Paylaş:

Bağlantıyı kopyala:

Malzemeler

28 gr. kahve Espressodan biraz daha kalın ancak French Press'ten biraz daha ince öğütülmüş
200 ml. su

Tüm bu güzel kahveler hep Bialetti'nin başının altından çıkmış.

Özellik
  • Sıcak Servis

Başlamadan Önce

Moka pot, bir tür kahve çaydanlığı ve aynı zamanda bu kahve aletinde yapılan kahvenin adıdır. Yoğun kıvamlı, espressoya yakın bir kahve elde edersiniz. Kahve konusunda guruluğunu dünyanın hiçbir ülkesine bırakmayan İtalya’da üretilen moka potlar yani moka cezveleri evde espresso kadar yoğun kahveler yapabilmenizi sağlar. Aslında çalışma prensibi oldukça basittir. Moka pot toplamda 3 parçadan oluşur.

Bunlardan ilki kahvenizin suyunu koyduğunuz demlik altıdır. Bu altlık kişi sayısına göre küçük ya da büyük olabilir. Demlikte bir adet delik bulunur, bu delik de kahveyi hem nereye kadar koymanız gerektiğini (deliğin hemen altına kadar) anlatmış olur hem de suyun kaynarken dereceli bir şekilde kaynamasını sağlar. İkinci parça ise kahvenizi yerleştirdiğiniz bir hunik materyaldir. Bu materyelin altı moka pot demliğinin içine girecek şekilde hazırlanmıştır. Üstü yani hunik bölümün geniş kısmı ise delikli ve düzdür. Demlik kısmında kaynayan su demliğin içindeki tüpten yukarı hareket ederek kahveyi alttan itibaren demlemeye başlar.

Moka potun son parçası ise üst demliğidir. Bu demliğin içinde de yukarı doğru yükselen bir ters tüp vardır. Tüpün iki tarafında da kahvenin çıkabilmesi için boşluklar bulunur. Aşağıdan kaynayan su, ortadaki kahveyle buluşup basınçla birlikte yukarıya doğru çıkar ve kahveyi demleyerek üst demlikte biriktirmiş olur. İşte tüm moka pot hikayesi tam olarak bu şekildedir.

Adımlar

1
Tamam
3 Dakika

Kahvenizi Öğütün

Moka pot yapabilmeniz için kahvenin en doğru şekilde öğütülmüş olması gerekir. Bu nedenle kahvenizi moka pota göre öğütün. Eğer evde bir öğütücünüz varsa espressodan biraz daha kalın fakat French press'ten biraz daha ince hale getirin. Eğer çekirdek kahve değil de öğütülmüş kahve alıyorsanız baristadan moka pota özel olarak kahvenizi çekmesini isteyin.

2
Tamam
2 Dakika

Su Isıtıcıda Suyunuzu Isıtın

Bu işlemi geçip doğrudan moka potun alt demliğine de su koyabilirsiniz ancak suyu önceden ısıtıp birazcık bekletirseniz hem sudaki metal tadını yok etmiş olursunuz hem de suyun çok hızlı bir şekilde ısınıp kahveyi yakmasını engellersiniz. 1 dakika kenarda beklettiğiniz suyu şimdi moka potun alt demliğine, üzerindeki deliği geçmeyecek şekilde yerleştirin.

3
Tamam
2 Dakika

Öğüttüğünüz Kahveyi Filtreye Yerleştirin

Huni gibi olan filtre kısmına öğütülmüş kahveyi yerleştirin. Ardından işaret parmağınız yardımıyla önce 12'den 6'ya, ardından 3'ten 9'a kahvenizin üstünü düzleyin. Espresso makinelerinde bulunan ağır tamper gibi düşünün. Parmağınızı bu şekilde kullanmış oluyorsunuz. Ardından filtreyi sıcak su ile doldurduğunuz kahvenin içine yerleştirin. Elinize bir havlu alın ve alt demliği sabit bir şekilde tutarak üst demliği çevirin.

4
Tamam
3 Dakika

Kahveniz Pişmeye Başlıyor

Artık moka potunuzu orta ateşteki ocağınızın üzerine alabilirsiniz. Yavaş yavaş kahveniz hazır olmaya başladığında yukarıdaki gibi görünecektir. Son evreye geldiğinizde yani kahveden artık köpükler çıkmaya başladığında hemen moka potun altını kapatın ve kenarın alın. Ardından baloncukların geçmesini bekleyin. Baloncuk yapma işlemi bittikten sonra kahvenizi 4 espresso bardağına bölüştürün. Evde Americano yapmak isterseniz hazırladığınız moka kahvelerinin üzerine sıcak su koyarak kolayca hazırlayabilirsiniz. Kahveniz bol olsun.

Öznur Doğan

Makaronun büyüsüne aşık bir tür #yemeksever. Om nom nom!

balzamik sos tarifi
Önceki
Balzamik Sos
isveç köftesi tarifi
Sonraki
İsveç Köftesi